Wiele się ostatnio dzieje w szkole „Tokarni”. Dobiega końca wyposażenie sali terapeutycznej w niezbędny sprzęt do prowadzenia zajęć z dziećmi szkolnymi. Sala będzie się mieścić w dodatkowo wygospodarowanym pomieszczeniu i zostanie wyposażona m.in. w nowe meble i wygodne fotele zachęcające do wypoczynku. Jednak przede wszystkim znajdzie się w niej tablica multimedialna z programami oraz laptopy i szereg pomocy dydaktycznych do prowadzenia zajęć terapeutycznych. Całość pomieszczenia uzupełniona roślinami kwiatowymi stworzy przyjazne miejsce do nauki, zabawy i relaksu. W sali prowadzone będą pod kontrolą nauczycieli indywidualne zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia grupowe rozwijające umiejętności społeczno-emocjonalne. Skorzystają więc na tym uczniowie nie nadążający z przyswajaniem programu szkolnego oraz inni, którzy cierpią z powodu różnych problemów i dysfunkcji. W sali terapeutycznej będą mogli się wyciszyć i zrelaksować, a zarazem uzyskać fachową pomoc. Sala została wyposażona dzięki wsparciu finansowemu ze środków oświatowych. Inwestycja na pewno przyniesie wymierne korzyści, ponieważ zapewni uczniom niezbędną pomoc i przystosowanie do normalnego życia.
Sala do terapii
- 6
Narodowe Święto Niepodległości
Nasi Drodzy Nauczyciele
Dziękujemy Wam za Waszą cierpliwą i pełną poświęcenia pracę, która wyznacza nam właściwą drogę w życiu.
W Dniu Waszego Pięknego Święta życzymy Wam zdrowia, radości i zadowolenia.
Niech każdy dzień spędzony z nami w szkole przyniesie Wam spełnienie i będzie zachętą do dalszej pracy.
Zapewniamy, że Wasz trud na pewno przyniesie efekt, bo jak powiedział wielki reformator Stanisław Staszic: „wychowanie jest najważniejszą sprawą od której zależy wartość obywatela”.
Wdzięczni uczniowie „Tokarni”
P.S. Bukiet kwiatów, to praca uczniów w naszej nowej pracowni terapeutycznej.
Wspieramy słupską kulturę
W Słupsku po raz 58 odbył się Festiwal Pianistyki Polskiej Jest to największa impreza o charakterze ogólnopolskim organizowana przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Pomysłodawcą Festiwalu był Andrzej Cwojdziński, a pierwszy Festiwal odbył się we wrześniu 1967r. W imprezie od początku prezentują się najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i z zagranicy.
Od 1974 roku imprezie towarzyszy tzw. "Estrada Młodych”. Oprócz tytułu laureata artyści mogą liczyć na nagrania radiowe, recitale i koncerty. Od początku patronat honorowy nad Festiwalem sprawuje Minister Kultury. Warto wiedzieć, że w popularyzacji imprezy i Słupska ogromne zasługi miał Jerzy Waldorf, który od I do XX FPP wygłaszał prelekcje, a później utrwalał w mediach wysoką pozycję tej imprezy, oraz Słupska - jako ważnego ośrodka kultury w kraju. W uznaniu jego zasług otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Słupska.
Wśród sponsorów tegorocznej edycji Festiwalu była też „Tokarnia” – Edukacja Młodzieży w Słupsku.
Byliśmy w teatrze
Pod koniec września br. uczniowie 3 klasy szkoły branżowej i szkoły podstawowej w „Tokarni” wybrali się do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku na sztukę „Moralność Pani Dulskiej” w reż. Dominika Nowaka.
To klasyczne dzieło literatury polskiej napisane przez Gabrielę Zapolską cieszy się niesłabnącym powodzeniem i od 1906 roku i jest ulubioną sztuką wystawianą na deskach teatrów całego świata. W skrócie przedstawia historię rodziny Dulskich, gdzie „moralności” strzeże Pani Dulska. W jej rozumieniu moralność, to pranie brudów w swoim domu i stwarzanie pozorów idealnego porządku na zewnątrz. W takim duchu wychowuje swoje dzieci starając się ukryć wszystko w zaciszu czterech ścian. Jednak któregoś dnia ten idealny i sztuczny spokój wymyka się spod kontroli.
Zafundowane przez szkoły wyjście do teatru sprawiło zadowolenie ponad trzydziestu młodym ludziom, którzy zgodnie stwierdzili, że mimo upływu czasu powieść jest wciąż aktualna i „pasuje” do naszych współczesnych czasów.
Wspomnienia z wakacji
Patrząc na ten piękny kolaż ze zdjęć, który zrobiła Elżbieta Rogucka z 11-23 Hufca Pracy w Słupsku, aż chce się cofnąć czas by wspomnieć letnie wakacje. Autorami ciekawych fotografii są uczniowie klasy drugiej szkoły branżowej w naszej „Tokarni”. Fotografie w swojej wymowie ukazują, że za obiektywem aparatu stoją młodzi ludzie zdradzający zacięcie do ciekawego pokazania otaczającej nas rzeczywistości. Autorzy ukazują nie tylko ciekawe miejsca letniego wypoczynku, ale też w interesujący sposób „ożywili” swoje prace licznymi detalami, które zazwyczaj mijamy w drodze bez dłuższego zastanawiania się. Kolaż zdjęć składa się z obrazów z Pomorza, które udokumentowali Ania Kozina i Arek Łuszczyna z Ustki. Jego dopełnieniem jest charakterystyczny pejzaż części Cypru, która znajduje się w administracji tureckiej. W naszej „Tokarni” mamy stamtąd kolegów, braci Halibrahima i Ahmata Gönen, którzy uczą się w zawodach sprzedawca i kucharz. Z pobytu na wakacjach w rodzinnym domu przywieźli egzotyczne widoki. Autorom ciekawego kolażu gratulujemy i zachęcamy innych uczniów do pokazywania ciekawych pomysłów, zainteresowań czy też hobby.
Dzień Chłopaka w naszych szkołach
W większości szkół Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. To dobra okazja, by w gronie wszystkich uczniów wyróżnić chłopców. Koleżanki z klasy pod kierunkiem wychowawcy przygotowują na tę okazję drobne niespodzianki oraz ulubiony poczęstunek. W szkole jest wtedy fajnie, miło i świątecznie.
W szkołach „Tokarni” dzień ten obchodzony jest przez …kilka dni. Zdecydował o tym program nauki i plan zajęć. Chodzi o to, żeby pogodzić lekcje w szkołach z praktyczną nauką zawodów w zakładach pracy. W tym roku obchody święta zaczęły się 25 września i uczciła je klasa 3 szkoły branżowej. Z kolei w piątek 27 września świętować będzie szkoła podstawowa, a Dzień Chłopaka zakończy się w poniedziałek 30 września spotkaniem uczniów 1 i 2 klasy szkoły branżowej.
Uczniowie z 3 klasy szkoły branżowej pod opieką swojej wychowawczyni pani Anny Klimowicz przyjemnie spędzili kilka godzin w błogim lenistwie. Każdy z chłopców otrzymał smakołyk z czekolady oraz spałaszował smaczny kawałek pizzy. Na tę okoliczność odbył się również pokaz wybranego przez chłopców filmu „Skazany na śmierć”.
Dzień Chłopaka po raz pierwszy na świecie był obchodzony w1999 roku. Wtedy też Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła jedną datę obchodów – właśnie na 30 września. Dzień Chłopaka to sympatyczna zabawa połączona z wręczaniem upominków wszystkim chłopcom, która wzbogaca kalendarz szkolnych imprez. Organizatorki corocznie starają się uatrakcyjnić to święto, które dodatkowo integruje naszą szkolną społeczność.
Okaż serce dla powodzian
W obliczu tragedii, która dzieje się na naszych oczach nikt nie powinien być obojętny. Nie wiadomo, czy jutro nie spotka nas coś podobnego. Dlatego bądźmy solidarni i nieśmy potrzebującym swoją pomoc.
Od kilkunastu dni cała Polska przeżywa dramat powodzian. Do pomocy organizowanej przez rząd i władze w terenie dotkniętym kataklizmem dołączają się spontanicznie ludzie. Każdy z nas może w tym uczestniczyć Warto zatem wiedzieć co jest najbardziej potrzebne dla ludzi poszkodowanych w wyniku powodzi.
Potrzebna jest woda w butelkach, środki czystości, jak np. pampersy, papier toaletowy, ręczniki papierowe, mydła, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, a także żywność w puszkach, mleko w kartonach, karma dla zwierząt, koce, ręczniki.
Swoją pomoc można dostarczyć m.in. do Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej w Słupsku na ul. Niedziałkowskiego w godz. 10 – 18 oraz do Młodzieżowego Domu Kultury na ul. Szarych Szeregów w godz. 10 – 18 i do Hali Gryfia, która w tym celu jest otwarta przez całą dobę.
Bądźmy solidarni, dołóżmy potrzebującym swój dar serca.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024-2025
W dniu 2 września rozpoczęcie roku szkolnego w Tokarni - Edukacji Młodzieży poprowadził dyrektor Branżowej Szkoły dr Henryk Jurkiewicz.
Po wysłuchaniu hymnu państwowego, powitaniu nauczycieli, uczniów oraz rodziców dyrektor przedstawił kalendarz roku szkolnego oraz najważniejsze zadania edukacyjne. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami klas, którzy omówili zasady bezpiecznego funkcjonowania w szkole.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024 – 2025
Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024 - 2025 dla klas szkoły branżowej i podstawowej, które odbędzie się 2 września br. o godz. 9:00
"OTWARTE DZRWI" w szkole
Uprzejmie informujemy, ze w dniu 6 czerwca 2024 r. zapraszamy młodzież, nauczycieli i pedagogów z Waszej szkoły, klasy VII i klasy VIII, do zapoznania z naszą oferta edukacyjna w miejscu naszego działania w Słupsku przy ul. Dunikowskiego 3 w ramach tzw.”OTWARTYCH DRZWI”
Oferujemy możliwość kształcenia w Szkole Podstawowej „TOKARNIA” z klasami przysposabiającymi, Do klasy VI,VII,VIII przyjmujemy też dzieci z zagrożone niedostosowaniem społecznym od 13 roku życia oraz do Branżowej SZKOŁY I STOPNIA, która kształci młodocianych pracowników w następujących zawodach kucharz ,piekarz ,fryzjer, mechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter instalacji sanitarnych, ślusarz sprzedawca po VIII klasie Szkoły Podstawowej .
Radosnych Świąt Wielkiej Nocy
Wiosenny turniej tenisa stołowego
Dnia 25 marca w Branżowej Szkole I stopnia „Tokarnia" odbył się „Wiosenny turniej tenisa stołowego". W turnieju wzięło udział 15 zawodników .
1 miejsce zdobył Igor Wojtasiewicz
2 miejsce zdobył Vadim Tretiak
3 miejsce Dominik Leśniak .
Zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe : słuchawki i głośniki.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Targi edukacyjne dla uczniów klas VIII szkół podstawowych gminy Redzikowo w Jezierzycach
Targi edukacyjne dla uczniów klas VIII szkół podstawowych gminy Redzikowo w Jezierzycach.
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia
Sezon 2023/2024 na lodowisku w Redzikowie 04XI 2023 otwarty
Uczniowie Szkoły Podstawowej Tokarnia
Udane targi edukacyjne w Słupsku
W dniu 14 kwietnia br. w Hali Gryfia w Słupsku odbyły się Targi Edukacyjne zorganizowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku. Podobnie jak w latach ubiegłych targi przeznaczone były głównie dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych ze Słupska oraz okolicznych gmin, którzy kończąc w czerwcu 2023 roku naukę w swoich szkołach poszukują ofert kontynuowania dalszej edukacji.
Uczestnicy Targów mieli możliwość zapoznania się z ofertami nauki w różnych szkołach i systemem rekrutacyjnym, a także specyfiką nauczania na konkretnych kierunkach kształcenia, sposobem działania danej szkoły i możliwej ścieżki kariery.
Wśród uczestników była również nasza „Tokarnia” oferująca naukę w Szkole Branżowej I STOPNIA I Szkole podstawowej, które młodym ludziom dają szansę praktycznego poznania dwudziestu konkretnych zawodów.
Targi w Słupsku są dobrym sposobem na promocję ofert edukacyjnych szkół i zachętą dalszej nauki dla młodzieży.
Radosnych Świąt Wielkiej nocy...
Kolejne targi z udziałem „Tokarni”
Po targach edukacyjnych w Kobylnicy kolejne tego typu imprezy odbyły się w Jezierzycach, Główczycach, Potęgowie i Sławnie. W targach uczestniczyła „Tokarnia” zachęcając do nauki w swoich placówkach: Branżowej Szkole I stopnia i jedynej w naszym regionie Szkole Podstawowej przyuczającej do zawodu.
Uczniowie z wielu szkół podstawowych otrzymali informacje na temat kształcenia, a bezpośredni kontakt na stoisku z pracownikami uczniami i dyrektorem „Tokarni” pozwolił im zapoznać się z warunkami i atmosferę panującą w szkołach oraz w naszym środowisku uczniowskim. Każdy zainteresowany edukacją w szkołach „Tokarni” otrzymał również kompletny zestaw informacji pomocny w podjęciu decyzji.
Dla tych uczniów, którzy nie mogli być na targach już niebawem rozpoczniemy akcję dostarczania do gmin i szkół podstawowych Powiatu Słupskiego zestawu informacji (gazetka, ulotki, plakat). dot. kształcenia i praktycznej nauki zawodów w naszych szkołach.
Targi w Jezierzycach
Archiwum Aktualności